Loading…

Senati Amerikan konfirmon emërimin e shefit të ri të inteligjencës

  • 21/05/2020 | 19:37

Senati Amerikan konfirmon emërimin e shefit të ri të inteligjencës

Senati amerikan emëroi John Ratcliffe si zyrtarin më të lartë të ineligjencës në SHBA, transmeton Gazeta Metro.


Ky emërir tenton t’i jep fund nëntë muajve të riorganizimeve në krye të institucionit të inteligjencës së vendit.

Votimi vjen në mes të përshkallëzimit të situatës midis Demokratëve në Shtëpinë e Bardhë, në lidhje me rolin e agjencive të inteligjencës në hetimet e ndërhyrjes ruse në zgjedhjet e vitit 2016.

Ratcliffe, një anëtar i komisioneve të Inteligjencës së Shtëpisë dhe Gjyqësorit, do të marrë vendin e ushtrimit të detyrës së Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare Richard Grenell, një aleat i Trump që ka kryer ndryshime organizative në apartin e sigurisë kombëtare.

Demokratët thanë se ata ishin skeptikë që Ratcliffe do të ishte një udhëheqës i pavarur, pavarësisht garancive të tij gjatë seancës së emërimit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë