Loading…

Senati i SHBA’ve miraton rezolutën që kufizon aftësinë e Trump për të nisur luftë me Iranin

  • 13/02/2020 | 20:56

Senati i SHBA’ve miraton rezolutën që kufizon aftësinë e Trump për të nisur luftë me Iranin

Rezoluta e re e miratuar nga Senati në SHBA, kishte për qëllim të kufizoj aftësinë e Presidentit amerikan Donald Trump për të zhvilluar luftë kundër Iranit, transmeton Gazeta Metro.


Rezoluta do kërkonte që Trump të largonte trupat amerikane të angazhuar në armiqësi kundër Iranit nëse Kongresi nuk shpall luftë ose nuk kalon një autorizim specifik për përdorimin e forcës ushtarake. Votimi ishte 51-45 në një mocion për të vazhduar në një votim përfundimtar, që pritet të mërkurën ose të enjten.

Kundërshtarët republikanë, përfshirë Trump, thanë se kalimi do të dërgonte mesazhin e gabuar në Teheran.

”Është shumë e rëndësishme për sigurinë e vendit tonë që Senati i Shteteve të Bashkuara të mos votojë Rezolutën e Fuqive të Luftës në Iran. Ne jemi duke bërë shumë mirë me Iranin dhe tani nuk është koha për të treguar dobësi, “tha Trump në Twitter.

Udhëheqësi i shumicës së senatit Mitch McConnell tha se rezoluta abuzoi me Aktin e Fuqive të Luftës sepse ai ligj kishte për qëllim të parandalonte vendosjen e mijëra trupave në luftime të vazhdueshme pa autorizimin e kongresit. Trump muajin e kaluar urdhëroi një sulm me dronë që vrau komandantin ushtarak iranian Qassem Soleimani në aeroportin në Bagdad, por nuk e informoi Kongresin deri vonë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë