Loading…
Senatorët e tradhëtuan Trump: Përfaqësuesit republikanë votojnë kundër gjendjes së jashtëzakonshme
  • 14/03/2019 | 22:26

Senatorët e tradhëtuan Trump: Përfaqësuesit republikanë votojnë kundër gjendjes së jashtëzakonshme

Senati i SHBA.-së, në të cilin shumica e republikanëve miratoi një rezolutë për heqjen e gjendjes së jashtëzakonshme në kufirin amerikan dhe meksikan, transmeton Gazeta Metro.


Që nga zgjidhja e muajit të kaluar u miratua nga Dhoma e Përfaqësuesve të Kongresit të SHBA, ku demokratët në shumicë, Trump njoftoi se do të përdorte fuqinë e vetos për ta bllokuar atë.

Senati votoi shumicën e 59-41 për të shfuqizuar gjendjen e jashtëzakonshme, ndërsa më 26 shkurt në Dhomën e Përfaqësuesve, rezultati i votimit ishte 245-182.

AP vëren se Kongresi i SHBA nuk ka gjasa të ketë vota të mjaftueshme për të kundërshtuar veton e presidentit, sepse për ta përmbysur atë, është e nevojshme që të dy të tretat e kongresmenëve në të dy qendrat e kongresit të marrin një votim të përsëritur për heqjen e gjendjes së jashtëzakonshme.

Reuters shton se kjo është hera e parë që Kongresi ka përdorur fuqinë e saj për t’i dhënë fund gjendjes së jashtëzakonshme të deklaruar nga presidenti, pasi një ligj i tillë u miratua në vitin 1976.

Trump ka deklaruar një gjendje të jashtëzakonshme për të siguruar 3.6 miliardë dollarë prej 5.7 miliardë dollarë që ka kërkuar për të ndërtuar një mur në kufirin jugor të SHBA./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë