Loading…

Senatori amerikan: Trump planifikon shitjen e armëve të reja në Arabinë Saudite

  • 28/05/2020 | 23:30

Senatori amerikan: Trump planifikon shitjen e armëve të reja në Arabinë Saudite

Administrata e Presidentit Donald Trump dëshiron të shesë armë përsëri në Arabinë Saudite, një vit pasi nxiti një kontratë të diskutueshme 8,1 miliardë dollarë pavarësisht kundërshtimit të kongresit, sipas një senatori amerikan, transmeton Gazeta Metro.


“Administrata aktualisht është duke u përpjekur t’i shesë mijëra bomba të drejtuara me precizion ndaj mikut të Presidentit, Princit të Kurorës Saudite Mohammed bin Salman,” tha Demokrati i Neë Jersey Bob Menendez në një version të botuar në internet nga CNN.

Qeveria dëshiron të përfundojë shitjen, detajet e së cilës ende nuk janë bërë publike, “edhe pse sauditët duket se duan nga lufta e tyre e dështuar dhe brutale në Jemen”, shtoi ai.

Menendez, demokrati i lartë në Komitetin e Marrëdhënieve të Jashtme të Senatit, kujtoi se si kontrata e mëparshme për të shitur armë të ndryshme në Arabinë Saudite si dhe Emiratet e Bashkuara Arabe u bllokua nga Kongresi pas vrasjes së gazetarit saudit Jamal Khashoggi.

Shërbimet e inteligjencës amerikane kishin arritur në përfundimin se vrasja ishte porositur nga princi i kurorës.
“Sot, një vit më vonë, nuk ka ende asnjë arsyetim që SHBA të shesin bomba në Arabinë Saudite,” deklaroi Menendez.

“Kjo është arsyeja pse unë jam veçanërisht i shqetësuar që Departamenti i Shtetit përsëri ka refuzuar të shpjegojë nevojën për të shitur mijëra bomba në Arabinë Saudite në krye të mijëra që ende nuk janë dorëzuar nga” urgjenca e vitit të kaluar “,” vazhdoi ai.

Ai i bëri thirrje Kongresit të bllokojë shitjen e re.

Trump kohët e fundit pushoi nga detyra Inspektorin e Përgjithshëm të Departamentit të Shtetit Steve Linick, i cili raportohej se po hetonte sjelljen e Pompeos gjatë marrëveshjes së mëparshme./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë