Loading…

Serbët hapin uebfaqe me informacione zyrtare të UP-së (Video)

  • 16/03/2017 | 22:41

Serbët hapin uebfaqe me informacione zyrtare të UP-së (Video)

Të njëjtat informata zyrtare të faqes së internetit të Universitetit të Prishtinës mund të gjenden edhe në adresën elektronike pa.edu.rs.

Domaini i kësaj faqeje është i Republikës së Serbisë.

E zyrtarë nga Universiteti i Prishtinës, thonë se kjo është vepër e dikujt nga shteti fqinj.

Prorektori Afrim Hoti paralajmëroj veprime ligjore për mbylljen e kësaj faqeje të internetit për të mos shkaktuar huti tek vizitorët e saj, por edhe për shkak se pasi Universiteti i Prishtinës është institucion i shtetit të Kosovës.

E sipas ekspertit të teknologjisë së informacionit, Liridon Bahtijarit, uebfaqja e universitetit nuk është e hakuar.

Sipas tij, hapja e kësaj faqeje duke shfrytëzuar materialin zyrtar të Universitetit të Prishtinës është ilegale.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë