Loading…

Serbët në veri protestuan kundër Vucicit e Listës Serbe

  • 28/01/2023 | 18:50

Serbët në veri protestuan kundër Vucicit e Listës Serbe

Një grup serbësh janë mbledhur sot në qendër të Mitrovicës Veriore për të protestuar kundër Listës Serbe e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.


Ata thanë se protesta është organizuar për shkak të Lista Serbe dhe Vuçiqi “nuk i kanë përmbushur” kërkesat që grupi i qytetarëve protestues i kanë paraqitur në protestën e 8 janarit.

Një nga folësit, Goran Milenkoviq, ka thënë se kërkesa e tyre e parë ka qenë që njësitet speciale policore të tërhiqen nga veriu i Kosovës.

“Ata s’kanë çfarë kërkojnë këtu, e as që na duhen gjë këtu”, tha Milenkoviq.

Kërkesa tjetër ka qenë lirimi i të arrestuarve, ndërsa e treta ka qenë çështja e targave për çka Milenkoviq tha se u është premtuar se targat ilegale KM do të kenë mundësi t’i përdorin deri në arritjen e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë.

Protesta është mbikëqyrur në vazhdimësi nga forca të Policisë së Kosovës, por ka përfunduar pa ndonjë incident.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë