Loading…

Serbia ankohet pse nuk po lejohet ndryshimi i kufijve

  • 17/08/2017 | 09:58

Serbia ankohet pse nuk po lejohet ndryshimi i kufijve

Drejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Djuric ka vazhduar retoriken disa vjeçare të shtetit të tij karshi, duke komentuar mbledhjen e Këshillit të Sigurimit (KS) të Kombeve të Bashkuara (KB), ku ambasadorja e Kosovës, Vlora Çitaku vlerësoi se prania e UNMIK’ut është e panevojshme, përcjellë Gazeta Metro.


“Unmik’u është dëshmitar i padëshiruar për të gjitha ata që e shkelin të drejtën ndërkombëtare dhe ndarjen ilegale të krahinës sonë”, ka thënë Djuric për RTS.

“Ato vende të cilat vetëm para disa vitesh janë përpjekur të rishkruajnë kufijtë tanë, tani na flasin se si nuk mund të ndryshojnë kufijtë. Ata do të dëshironin të heqin UNMIK’un dhe të bëhen sikur gjithçka dhe gjithmonë ka qenë ashtu siç kanë planifikuar ata”, duke theksuar kushti kundërshtimin që bashkësia ndërkombëtare dhe që shteti i Kosovës i ka bërë çdo opsioni të ndarjes së mundshme të Kosovës.

Në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, ambasadorja Vlora Çitaku propozoi se do të ishte mirë që paratë për UNMIK të përdoren për diçka tjetër. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë