Loading…

Serbia e ka presidentin e ri: Është Aleksandar Vucic

  • 02/04/2017 | 22:15

Serbia e ka presidentin e ri: Është Aleksandar Vucic

Kandidati për president të Serbisë, Aleksandar Vucic, tashmë veçse është fituesi i zgjedhjeve presidenciale të mbajtura sot.


Ai ka arritur që padyshim të shpallet qysh herët fitues i raundit të parë, pasi me 60 përqind të numërimit, ai ka marrë 55.9 përqind të votave.

Kështu, ai ka lënë pas kandidatët e tjerë me shumë vota më pak se ai. Pas Vucic’it vjen Sasa Jankovic me 15,5%, Luka Maksimovic me9,4%, e Vuk Jeremic 5,8%. Radikali Seselj ka humbur keq, duke mos marrë më shumë se 4.4 për qind.

Në qendrën e zgjedhjeve të lira demokratike të Serbisë kanë bërë të ditur që do të ketë disa ndryshime të vogla të shifrave, por të cilat nuk do të ndryshojnë rezultatin./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë