Loading…

Serbia ia konfiskon tre respiratorë Malit të Zi në kohë pandemie

  • 26/03/2020 | 14:46

Serbia ia konfiskon tre respiratorë Malit të Zi në kohë pandemie

Tre nga pesë respiratorët e porositur nga Fondi i Malit të Zi për Sigurim Shëndetësor janë konfiskuar nga Serbia.


Malazezët, sipas gazetës “Vijesti”, respiratorët i kanë porositur në Suedi, ku edhe prodhohen, mirëpo ata fillimisht janë ndalur në kufi, e më pas Serbia i ka konfiskuar, bazuar në një vendim se nuk mund të dalin nga vendi në kohë pandemie.

Porosia ka shkuar përmes Serbisë, pasi firma prodhuese ka përfaqësinë edhe në Beograd. Dy respiratorë të tjerë duhej të shkonin më vonë në Mal të Zi.

Respiratorët janë tejet të nevojshëm për pacientët me koronavirus për fazat e vonshme të sëmundjes.

Në Mal të Zi, deri më tash janë konfirmuar 67 raste me Covid-19, ndërkohë një ka vdekur si pasojë e këtij virusi.

Qyteti shqiptar, Tuzi, është i vetmi i izoluar tërësisht në këtë vend, pasi nga aty janë konfirmuar 15 raste.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë