Loading…

Serbia kërcënon me embargo Kosovën

  • 25/01/2017 | 00:09

Serbia kërcënon me embargo Kosovën

Fushata kundër prodhimeve serbe në Kosovë ka shtyrë partitë opozitare në Seri të kërkojnë embargo ndaj Kosovës, edhe pse vlera e importeve në Kosovë nga Serbia, është duke u rritur çdo vit e më shumë. Bilanci i vitit të kaluar, ishte rreth 370 milionë euro.

“Reciprociteti, bojkotimi i produkteve i përket të kaluarës. Tani është koha për të punuar për një treg të hapur dhe të forcojmë opinionin publik në mënyrë që njerëzit vetë të vendosin se çfarë të blejnë”, ka deklaruar Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gerxhaliu, transmeton gazetametro.net

Partitë opozitare të Kosovës kundërshtojnë importin e mallërave të Serbisë, duke përfshirë këtu Lëvizjen Vetëvendosje, të cilën janë më të zëshmit në këtë qështje.

Nga Oda ekonomike e Kosovës thonë se embargoja nuk nga Serbia, tensionon marëdhëniet dhe nuk favorizon bashkëpunimin ekonomik në rajon. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë