Loading…

Serbia të tërheq fletarrestin ndaj Haradinajt, të rifillojë dialogu

  • 10/03/2017 | 10:38

Serbia të tërheq fletarrestin ndaj Haradinajt, të rifillojë dialogu

Raportuesja për Kosovën dhe nënkryetarja e Parlamentit Europian, Ulrike Lunacek, ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia që t’i rikthehen tryezës së dialogut, ndërsa nga kjo e fundit ka kërkuar që të tërheq fletarrestin ndërkombëtar të vitit 2004 të lëshuar ndaj liderit të AAK’së, Ramush Haradinaj, raporton gazetametro.net.


Duke marr shkas nga rezoluta e djeshme e Kuvendit të Kosovës për pezullim të dialogut me Serbinë, derisa nuk lirohet Haradinaj i ndaluar në Francë në bazë të një fletarresti serb, Lunacek përmes një reagimi në Tëitter, ka thënë se Beogradi dhe Prishtina duhet të kthehet në tryezën e bisedimeve dhe të vazhdojë procesin e dialogut.

Ndërsa, nga Serbia ka kërkuar që të tërheqë fletarrestin e vjetër ndërkombëtar të lëshuar në Interpol ndaj Ramush Haradinajt. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë