Loading…

Shantazhi i Putin: Rusia njofton se do të shesë grurë që do ta korrë sivjet

  • 27/05/2022 | 20:57

Shantazhi i Putin: Rusia njofton se do të shesë grurë që do ta korrë sivjet

Ministria ruse e bujqësisë njoftoi se një pjesë e madhe e grurit të mbjellur këtë vit do të shitet, janë paktën 50 milionë tonë drithë të planifikuara që do të eksportohën, nëse të korrat shkojnë sipas projeksioneve këtë vit, transmeton Gazeta Metro.


Sipas agjencisë së lajmeve ruse Interfax, ministria e Bujqësisë e këtij vendi aktualisht parashikon një korrje prej 130 milionë tonësh.

“Me këtë rezultat mund të kemi një eksport prej 50 milionë tonësh”, tha të premten zëvendësministrja e Bujqësisë Oksana Lut, duke shtuar se eksportet mund të jenë edhe më të larta.

Nga ana tjetër, ndalimi aktual i eksportit të lulediellit do të zgjatet deri pas gushtit. Ajo e arsyetoi këtë me mungesën e rezervave të brendshme për prodhimin e vajit të lulediellit.

Kriza për shkak të luftës

Rusia dhe Ukraina, janë ndër eksportuesit më të mëdhenj në botë të drithërave.

Lufta e Putinit në Ukrainë ka çuar në një rritje të konsiderueshme të çmimeve botërore të ushqimeve.

Ekspertët kanë frikë nga uria në disa pjesë të botës për shkak të porteve të bllokuara të Ukrainës. Moska ka hedhur poshtë akuzat se po shantazhohet nga uria dhe më pas ka akuzuar perëndimin se ka përkeqësuar krizën ushqimore duke vendosur sanksione ndaj Rusisë, shkruan AJB.

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha të premten se “narrativa e Putinit” për krizën e ardhshme të ushqimit duhet të përgënjeshtrohet.

“Kjo është e vërtetë. Ai gjithmonë flet për ne si Perëndim global”, tha Scholz. Me këtë, Putin nënkupton armiqtë e tij kundër të cilëve ai dëshiron të bashkohet me të gjitha vendet e tjera, tha Scholz.

“Kriza e ushqimit është shkaktuar nga lufta që ai filloi dhe më pas ai po përpiqet të fajësojë ata që qëndrojnë në krah të Ukrainës”, tha Scholz./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë