Loading…
SHBA akuzon një kinez për spiunazh ekonomik, tentoi vjedhjen e sekreteve tregtare
  • 11/10/2018 | 14:57

SHBA akuzon një kinez për spiunazh ekonomik, tentoi vjedhjen e sekreteve tregtare

Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka njoftuar sot se një operativ i Ministrisë kineze të Sigurisë Shtetërore është akuzuar për spiunazh ekonomik dhe ka tentuar vjedhjen e sekreteve tregtare nga disa kompani ajrore të SHBA.

Operacioni kinez Su Yangjun u arrestua në Belgjikë në prill pas një hetimi nga Byroja Federale e Hetimeve dhe SHBA u dorëzua të martën.

Aktakuza pohon se rreth dhjetorit 2013, kompanitë e aviacionit ishin vënë në shënjestër nga një agjent i inteligjencës kineze dhe në mesin e tyre janë GE Aviation, një degë e General Electric, prodhuesi kryesor i turbo-motorëve dhe prodhues i pjesëve për aeroplanë të aviacionit komercial, ushtarak, komercial dhe të përgjithshëm, raporton Reuters.

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës Lu Kang i quajtën këto akuza “trillime të pastra”.

“Ne shpresojmë që pala amerikane me drejtësi dhe në përputhje me ligjin të mbrojë të drejtat e një shtetasi kinez”, tha ai.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë