Loading…

SHBA arreston gruan e shefit të kartelës së drogës ‘El Chapo’

  • 23/02/2021 | 11:01

SHBA arreston gruan e shefit të kartelës së drogës ‘El Chapo’

Gruaja e bosit të kartelit meksikan të drogës Joaquin “El Chapo” Guzman u arrestua dhe u akuzua në Shtetet e Bashkuara të hënën për ndihmën e burrit të saj të vazhdonte të drejtonte kartelin e tij të trafikut të drogës ndërsa ai ishte pas hekurave, transmeton Gazeta Metro.


Emma Coronel Aispuro, 31 vjeç, një pjesëmarrëse e rregullt në gjyqin e profilit të lartë të burrit të saj në SHBA dy vjet më parë, ku ai u dënua për trafikimin e tonave të drogës në Shtetet e Bashkuara, u arrestua në Aeroportin Ndërkombëtar Dulles në veri të Virxhinias.

Coronel u akuzua nga Departamenti i Drejtësisë i SH.B.A. për komplot për shpërndarjen e heroinës, kokainës, marijuanës dhe metamfetaminës për import të paligjshëm në Shtetet e Bashkuara. Ajo pritet të paraqitet në një gjykatë federale në Uashington.

Përpjekjet e përbashkëta për të luftuar trafikun e drogës u acaruan nga arrestimi i Cienfuegos, me qeverinë e Meksikës duke lëvizur për të kufizuar veprimtaritë e agjentëve amerikanë në Meksikë si hakmarrje për atë që e quajti shkelje të besimit.

Dokumentet e akuzës thanë se Coronel transmetonte mesazhe në emër të Guzman për të lehtësuar trafikun e drogës pas arrestimit të tij në 2014.

Prokurorët thanë se Coronel gjithashtu komplotoi për të ndihmuar burrin e saj në arratisjen e tij në korrik 2015 nga burgu Altiplano në Meksikë përmes një tuneli milje të gjatë nga qelia e tij. Një dëshmitar bashkëpunues pa emër u pagua 1 milion dollarë për të ndihmuar në lehtësimin e një arratisjeje të dytë të dështuar një vit më vonë, sipas deklaratës së betimit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë