Loading…

SHBA dhe BE dënojnë ashpër dënimin me dy vite burg për Navalnyn

  • 03/02/2021 | 09:22

SHBA dhe BE dënojnë ashpër dënimin me dy vite burg për Navalnyn

Rusia burgosi ​​liderin e opozitës Alexey Navalny për dy vjet e tetë muaj, duke tërhequr një dënim të ri nga udhëheqësit perëndimorë ndërsa Presidenti Vladimir Putin kërkon të ndalë protestat që kundërshtojnë sundimin e tij, transmeton Gazeta Metro.


Një gjykatë në Moskë shndërroi një dënim me kusht që Navalny, 44 vjeç, mori për një dënim mashtrimi në 2014 në një burg për shkeljet e pretenduara.

Dënimi i tij prej 3 vjet e gjysmë do të zvogëlohet për 10 muaj që ai kaloi në arrest shtëpiak në këtë çështje, vendosi të martën gjykatësi në një gjykatë në Moskë.

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken përsëriti thirrjet për lirimin e menjëhershëm të Navalny pas vendimit. “Ne do të koordinojmë ngushtë me aleatët dhe partnerët tanë për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse për dështimin në respektimin e të drejtave të qytetarëve të saj,” tha ai.

Navalny u arrestua në mes të janarit ndërsa u kthye nga Gjermania, ku u shërua nga një sulm gati fatal duke përfshirë një agjent nervor. Udhëheqësit në të gjithë Evropën folën kundër burgosjes së Navalny. Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se ajo dënoi dënimin “në termat më të fortë të mundshëm”.

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha në Tëitter se vendimi ishte “larg çdo sundimi të ligjit”. Presidenti i Francës Emmanuel Macron e quajti dënimin “të papranueshëm”, ndërsa në Mbretërinë e Bashkuar, Kryeministri Boris Johnson tha në një cicërimë se vendimi ishte “frikacak i pastër dhe nuk arrin të përmbushë standardet më themelore të drejtësisë”./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë