Loading…

SHBA dhe BE me një mosmarrëveshje të re: Këtë herë Kuba komuniste

  • 17/04/2019 | 17:42

SHBA dhe BE me një mosmarrëveshje të re: Këtë herë Kuba komuniste

Sot administrata e SHBA’ve njoftoi se largoi ndalesën për ngritjen e padive prej qytetarëve amerikanë, ndaj kompanive që operojnë në Kubë. Kjo i prek shumë kompani evropiane dhe BE’ja reagoi ndaj kësaj mase të re, transmeton Gazeta Metro.


Kjo shton edhe një çështje të re në tavolinën e ankesave mes të këtyre dy palëve.

Në një deklaratë të përbashkët të Përfaqësueses së Lartë për Politika të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini dhe komisioneres për Tregëti të BE’së Cecilia Malmstrom, u tha se BE do të i marrë parasysh të gjitha mundësitë legjitime për mbrojtjen e e interesave të vet, duke përfshirë edhe të drejtat e veta brenda Organizatës Botërore të Tregëtisë dhe duke shfrytëzuar Statutin e Ndalesave të BE’së./gazetametro.net

Trump godet Kubën: Lejon padi për kompani të huaja në Kubë

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë