Loading…

ShBA e zhgënjyer me Kosovën: Kërkon urgjentisht shtyrjen e afatit për targat ilegale

  • 28/10/2022 | 19:01

ShBA e zhgënjyer me Kosovën: Kërkon urgjentisht shtyrjen e afatit për targat ilegale

Pas vendimit të mëhershëm të Kosovës për ‘përshkallëzimin’ e afatit për heqjen e targave ilegale, Shtetet e Bashkuara kanë reaguar ashpër përmes një komunikate të Departamentit të Shtetit, shkruan Gazeta Metro.


Komunikata e Departamentit të Shtetit përpos e ashpër, është gjithashtu shumë e qartë. SHBA bën thirrje që menjëherë të shtyhet afati për targat plotësisht.

“SHBA, krahas partnerëve tanë ndërkombëtar, i kërkon qeverisë së Kosovës të shtyjë periudhën e zbatimit për regjimin e ri të tabelave të regjistrimit. Kosova ka të drejtë të implementojë regjimin e tabelave sipas marrëveshes së Brukselit, por një shtyrje e afatit kohor është në interes të arritjes së përparimit në dialogun e ndërmjetësuar të BE’së për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë”, thuhet në komunikatën zyrtare të Departamentit të Shtetit.

Më tej, SHBA’ja shprehet e zhgënjyer me krejt këtë ndodhi të sotme.

“SHBA është e zhgënjyer dhe e brengosur që qeveria e Kosovës ka refuzuar kërkesën e partnerëve ndërkombëtarë që ta bëjë këtë”, thuhet në njoftim.

Ambasada e Amerikës në Beograd kishte qenë e para që publikoi këtë thirrje të DASH’it.

Ndryshe, kryeminstri Kurti e pranoi që vendimi i marrë sot s’kishte qenë në koordinim me partnerët ndërkombëtarë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë