Loading…

SHBA i hedh 40 tonë bomba në ishullin e pushtuar nga ISIS’i

  • 11/09/2019 | 11:08

SHBA i hedh 40 tonë bomba në ishullin e pushtuar nga ISIS’i

Amerika hakmerret keq ndaj ISIS. Koalicioni i udhëhequr nga SHBA bëri me dije se luftëtarët amerikanë kanë hedhur 40 tonë bomba në një ishull përgjatë lumit “Tigris”, i cili është pushtuar nga militantët e ISIS.

“Ja si duket kur avionët amerikanë F15 dhe F35 hedhin 36.000 kg bomba në një ishull të ‘infektuar’ nga ISIS”, shkruan zëdhënësi i operacionit.

Pamjet tregojnë qartë shpërthimet masive që lëshoheshin nga koalicioni i udhëhequr nga SHBA.

Trupat irakiane kundër terrorizmit shihen teksa ndjekin operacionin nga toka. Koalicioni tha se avionët ushtarakë F15 dhe F35 morën pjesë në bombardimet në ishullin Qanus në provincën qendrore të Salaheddine, në veri të kryeqytetit Bagdad.

Sulmi i së martës është pjesë e operacioneve të kryera nga forcat irakiane dhe koalicioni i udhëhequr nga SHBA kundër ISIS.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë