Loading…

SHBA: Kina ka kryer gjenocid ndaj ujgurëve

  • 20/01/2021 | 08:13

SHBA: Kina ka kryer gjenocid ndaj ujgurëve

Në orët e fundit të administratës së Presidentit Donald Trump, Shtetet e Bashkuara të martën etiketuan zyrtarisht politikat e qeverisë kineze ndaj komunitetit myslimanë të ujgurëve dhe pakicave të tjera në rajonin veriperëndimor të Xinjiangut si “gjenocid”.


“Pas ekzaminimit të kujdesshëm të fakteve në dispozicion, unë kam përcaktuar se Republika Popullore e Kinës, nën drejtimin dhe kontrollin e Partisë Komuniste Kineze, ka kryer gjenocid ndaj ujgurëve kryesisht myslimanë dhe pakicave të tjera etnike dhe fetare në Xinjiang”, tha Sekretari i Shtetit Mike Pompeo përmes një deklarate të martën.

I emëruari i Presidentit të zgjedhur Joe Biden për postin e Sekretarit të Shtetit, Anthony Blinken tha se ai është dakord me përcaktimin e politikës nga zoti Pompeo se Partia Komuniste e Kinës është angazhuar në gjenocid ndaj popullatës myslimane të ujgurëve.

“Ky është edhe gjykimi im”, tha zoti Blinken para Komisionit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, gjatë seancës së tij të konfirmimit të martën. Shtetet e Bahkuara prej shumë vitesh kanë kritikuar politikat kineze të burgosjes dhe riarsimimit në Xinjiang, por deri tani nuk i quanin ato zyrtarisht si politika të gjenocidit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë