Loading…

SHBA lëshon aktakuzë për trafik droge ndaj Presidentit të Venezuelës: 15 milion dollarë shpërblim për kapjen e tij

  • 26/03/2020 | 18:43

SHBA lëshon aktakuzë për trafik droge ndaj Presidentit të Venezuelës: 15 milion dollarë shpërblim për kapjen e tij

Administrata Trump po bën fushatë kundër Presidentit të Venezuelës Nicolas Maduro, duke lëshuar një aktakuzë penale që e akuzon atë për trafik droge dhe duke vënë një shpërblim prej 15 milion dollarësh për kapjen e tij, transmeton Gazeta Metro.


Aktakuza, e kthyer nga një juri e madhe në Neë York, akuzon Maduro për komplot me një fraksion të linjës së ashpër të grupit rebel kolumbian të njohur si Forcat e Armatosura Revolucionare të Kolumbisë për të dërguar në Shtetet e Bashkuara sasi të mëdha të kokainës.

Lëvizja agresive ligjore kundër një kryetari të shtetit është pa dyshim e para e këtij lloji qëkur Departamenti i Drejtësisë mori aktakuzat e liderit panamez Manuel Noriega në 1988.

“Siç pretendohet, regjimi i Maduro është i prishur në korrupsion dhe kriminalitet,” tha Prokurori i Përgjithshëm Ëilliam Barr.

Disa zyrtarë të tjerë të regjimit, përfshirë ministrin e mbrojtjes dhe kreun e Gjykatës Supreme, u akuzuan në raste të ndara në Uashington dhe Florida të Jugut.

Barr tha se nuk kishte ndonjë shpresë të menjëhershme për të marrë në arrest zyrtarët e tanishëm dhe të mëparshëm Venezuelës, por ai theksoi se ata ndonjëherë udhëtojnë jashtë vendit.

“Shpresojmë, populli Venezuelës do të shohë se çfarë po ndodh dhe përfundimisht të rimarrë kontrollin e vendit të tyre,” tha ai.

I pyetur për rolin e Sh.B.A në ndjekjen e korrupsionit në qeveritë e huaja, Barr tha se zyrtarët kishin “synuar qëllimisht Shtetet e Bashkuara” si një treg për narkotikët e paligjshëm.

“Ne nuk po veprojmë si polici në botë,” tha ai. “Ne po veprojmë si polic për veten dhe njerëzit që jemi të detyruar t’i mbrojmë, popullin amerikan. ”

Avokatja e SHBA për Florida e Jugut, Ariana Fajardo Orshan, shtoi një arsyetim të pazakontë për disa nga akuzat: që zyrtarët duke pastruar para në Florida po ngasin çmimet e pasurive të patundshme në Miami dhe zgjatjen e udhëtimeve të punëtorëve vendas.

Gazetarët u ndaluan nga dhoma në selinë e Departamentit të Drejtësisë në Uashington ku u shfaq Barr, por video e ngjarjes u transmetua drejtpërdrejt në internet dhe reporterët bënin pyetje përmes telefonit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë