Loading…
SHBA ngre akuza kundër Huawei: Vodhi sekretet tregtare dhe shkeli sanksionet e Iranit
  • 29/01/2019 | 09:47

SHBA ngre akuza kundër Huawei: Vodhi sekretet tregtare dhe shkeli sanksionet e Iranit

Shtetet e Bashkuara kanë ngritur akuza penale kundër kompanisë Huawei, duke përshkallëzuar luftën kundër gjigantit teknologjik kinez dhe potencialisht duke ndërlikuar përpjekjet nga Uashingtoni dhe Pekini për të negociuar një fund të luftës së tyre tregtare.

Departamenti i Drejtësisë të hënën hodhi akuza kundër Huawei-t.

Në një aktakuzë, SHBA akuzon Huawei se po përpiqet të vjedhë sekretet tregtare nga T-Mobile (TMUS) dhe shpërblimet premtuese për punonjësit që grumbulluan informata konfidenciale mbi konkurrentët.

Një padi tjetër pretendon se kompania ka punuar për të mënjanuar sanksionet e Shteteve të Bashkuara kundër Iranit.

Agjencia gjithashtu zbuloi akuza formale kundër shefin e financave Huawei, Meng Wanzhou.

Meng u arrestua në Kanada në dhjetor dhe Shtetet e Bashkuara po kërkojnë ta ekstradojnë atë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë