Loading…

SHBA ngre alarmin: Rusia mund të përdorë armë kimike në Ukrainë

  • 24/11/2022 | 11:24

SHBA ngre alarmin: Rusia mund të përdorë armë kimike në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin mund të përdorë armë kimike në Ukrainë nëse trupat e tij vazhdojnë të humbasin terren, deklaruan zyrtarët e administratës Biden. 


Gjashtë ekspertë thanë në një intervistë se Moska mund të përdorë armët kimike së pari përpara se të shqyrtojë një konfrontim bërthamor me NATO-n, raportojnë mediat e huaja.

SHBA ka qenë e prirur të monitorojë nga afër çdo përdorim të mundshëm të armëve kimike në Ukrainë dhe i ka shtyrë aleatët të jenë të përgatitur për një ngjarje të tillë.

Asnjë inteligjencë nuk sugjeron se një sulm kimik në Ukrainë është i pashmangshëm, thanë zyrtarët. Në vend të kësaj, pritet që luftimet të ngadalësohen gjatë muajve të dimrit.

Por zyrtarët anonimë thanë se Rusia mund të përpiqet të përdorë armë kimike që fshihen lehtësisht dhe që mund të jetë më e vështirë për t’u lidhur me Moskën.

Zyrtarët dhe ekspertët thanë se disa armë mund të përdoren për një sulm masiv me municione.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë