Loading…

SHBA paralajmëron Europën se Rusia mund ta pushtojë këtë shtet

  • 11/11/2021 | 19:55

SHBA paralajmëron Europën se Rusia mund ta pushtojë këtë shtet

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar aleatët e Bashkimit Evropian se Rusia mund ta pushtojë Ukrainën.


Siç shkruan Bloomberg, Uashingtoni po monitoron nga afër grumbullimin e forcave ruse pranë kufirit me Ukrainën, ku zyrtarë amerikanë kanë informuar BE-në mbi shqetësimet et tyre për një operacion të mundshëm ushtarak.

Vlerësimet besohet se bazohen në informacionin që SHBA-të nuk e kanë ndarë ende me qeveritë evropiane.

Rusia thotë se vendosjet ushtarake në territorin e saj janë një çështje e brendshme dhe ajo mohon çdo qëllim agresiv, ndërsa akuzon SHBA-në për provokim duke bërë manovra me anije luftarake në Detin e Zi afër territorit të saj këtë javë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë