Loading…

SHBA qindra blinda Shqipërisë, tani më e fortë se Serbia (Foto)

  • 19/01/2017 | 13:06

SHBA qindra blinda Shqipërisë, tani më e fortë se Serbia (Foto)

70 blinda për transport strategjik priten të zbarkojnë në Shqipëri nga US ARMY (dërgesa e parë) dhe në muajt në vazhdim do vijnë dhe 180 të tjera, ka njoftuar Ushtria Shqiptare, në faqen e saj zyrtare. 


Shqipëria do i paguaje Amerikës vetëm 15 milionë Euro për to, ndërsa pjesa tjetër vjen si shpërblim për punën e mire dhe kontributin e Forcave të Armatosura ne misionet ne Afganistan e më gjerë. 


Kjo shifër e çon numrin total te blindave në Shqipëri në rreth 950 ose sa dyfishi i Serbisë.

auto_blinde_31484817493

Shqipëria ka edhe një kontratë 10 milionë euro me Italinë për furnizimin e Ushtrisë Shqiptare me rreth 5000 armë automatike duke hequr kështu nga shërbimi kallashin (duke e kaluar në armatim rezervë).

a

Këtë informacion ditë më parë e ka dhënë edhe ministrja shqiptare e Mbrojtjes, Mimi Kodheli. /gazetametro.net

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë