Loading…

SHBA shënon rekordin më të lartë të infektuarve me koronavirus që nga vera

  • 26/10/2020 | 10:09

SHBA shënon rekordin më të lartë të infektuarve me koronavirus që nga vera

Pandemia e koronavirusit po vazhdon përhapjen nëpër Evropë dhe Shtetet e Bashkuar, duke shënuar rritje të madhe të rasteve të reja dhe vdekjeve. Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi këtë javë për një rritje të infeksioneve që kërcënon sistemet shëndetësore të shteteve.


Mesatarja e infeksioneve të reja në Shtetet e Bashkuara ka shkuar në gati 70,000, duke tejkaluar këtë fundjavë kulmin e rasteve që ishin në korrik.

Numri i vdekjeve pritet të rritet deri në 700 në ditë. SHBA-ja është vendi më i prekur në botë nga koronavirusi, me mbi 8.2 milionë njerëz të infektuar.

Në Evropë, një valë e dytë e virusit po zhvillohet. Vendet po përpiqen të kontrollojnë përhapjen përmes një sërë masash të reja, duke shpresuar të shmangin një lloj bllokimi të ekonomisë së shkatërruar nga pranvera.

Spanja, ku autoritetet thonë se infeksionet totale kanë të ngjarë të trefishojnë shifrën zyrtare prej një milion, duket se po shkon drejt vendosjes së një “gjendje alarmi”.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë