Loading…

SHBA s’ndryshon qëndrim: Vendimi i qeverisë për qasje me forcë i vrazhdë e panevojshëm, policia të tërhiqet

  • 05/06/2023 | 21:34

SHBA s’ndryshon qëndrim: Vendimi i qeverisë për qasje me forcë i vrazhdë e panevojshëm, policia të tërhiqet

Zyrtari për informim në Departamentin e Shtetit, Vedant Patel, në konferencën ditore për media ka folur edhe për dialogun Kosovë – Serbi. Ai sërish ka dënuar dhunën e ushtruar ndaj pjesëtarëve të KFOR’it në Veriun e Kosovës. Ndërkaq, përmendi se SHBA-ja ka kritikuar hyrjen me forcë në objektet komunale nga kryetarët, duke kërkuar që punën ta kryejnë në lokacione alternative.


“Kjo është dicka në të cilën do të vazhdojmë të merremi thellësisht dhe që e kemi diskutuar direkt me të dy qeveritë. SHBA-ja dënon dhunën e papranueshme ndaj forcave të KFOR-it dhe gazetarëve. Kërkojmë nga të gjitha palët që të marrin veprime të menjëhershme për të de-eskaluar sitautën”, ka thënë ai raporton Express.

Ai ka deklaruar se Serbia duhet të ulë gjendjen e gatishmërisë së forcave ushtarake dhe t’iu bëjë thirrje serbëve të Kosovës të përmbahen nga dhuna.

Derisa ka thënë se Qeveria e Kosovës duhet të sigurohet që kryetarët e zgjedhur të kryejnë punën e tyre nga lokacione alternative dhe të largojë forcat policore nga objektet komunale.

Patel ka thënë se vendimi për të hyrë me forcë në objektet e komunave ka tensionuar situatën ashpër dhe pa nevojë.

“Serbia dhe presidenti Vucic duhet të ulin gjendjen e gatishmërisë së ushtrisë së tyre dhe t’iu bëjnë thirrje serbëve të Kosovës që të përmbahen nga dhuna. Vendimi i Qeverisë së Kosovës për të pasur akces me forcës në ndërtesat e komunave e ka eskaluar situatën në mënyrë të vrazhdë dhe të panevojshme”, ka deklaruar Patel.

“Kryeministri Kurti dhe qeveria e tij duhet të mundësojnë që kryetarët e tyre të kryejnë punën në lokacione alternative po ashtu tërheqjen e policisë nga afër objekteve”, ka thënë ai.

Protestuesit serbë u përleshën me pjesëtarët e KFOR’it duke u lënduar disa prej tyre. Këto akte janë dënuar nga bota perëndimore.

Por ambasadat perëndimore kanë pasur kritika edhe për Qeverinë e Kosovën duke i kritikuar për “veprime të njëanshme”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë