Loading…

SHBA, tashmë është zyrtare: Vendin e ka “pushtuar” varianti britanik

  • 07/04/2021 | 23:51

SHBA, tashmë është zyrtare: Vendin e ka “pushtuar” varianti britanik

Tashmë varianti britanik i koronavirusit është mbizotërues në SHBA, e konfirmuar kjo nga autoritetet vendase.


Sipas drejtoreshës së Qendrave për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, Rochelle Walensky, kjo është një arsye kryesore përse infektimet po rriten.

Ajo shpjegoi se ky variant është identifikuar tashmë në 52 rajone të vendit. Zyrtarët e shëndetit publik i kanë bërë thirrje banorëve të vaksinohen sa më shpejt që është e mundur, në mënyrë që të parandalojnë përhapjen e varianteve të reja.

Shtetet e Bashkuara kanë identifikuar edhe raste të infektimit me variantin e zbuluar fillimisht në Afrikën Jugore, i cili besohet se u reziston vaksinave dhe trajtimeve për COVID-19, sëmundjen që shkakton koronavirusi. Ky variant është zbuluar në 36 shtete amerikane, sipas të dhënave federale. Shtetet e Bashkuara janë duke administruar 3 milionë vaksina në ditë kundër koronavirusit.

Furnizimi me vaksina është rritur dukshëm në këtë vend javët e fundit, pasi kompania Johnson and Johnson ka nisur të prodhojë miliona doza të vaksinës tashmë të autorizuar. Kompanitë Pfizer/BioNTech dhe Moderna, po ashtu kanë shtuar kapacitetet prodhuese për vaksinat e tyre kundër këtij virusi.

Presidenti Joe Biden synon dyfishimin e vaksinimit të 200 milionë personave gjatë 100 ditëve të tij të para në detyrë, por pavarësisht përpjekjeve, shifrat e infektimeve mbeten të konsiderueshme. Vetëm gjatë 7 ditëve të fundit u regjistruan 63.000 raste të reja, një rritje kjo me 2.3% krahasuar me një jave më parë./tch

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë