Loading…

SHBA u bën thirrje qytetarëve të mos udhëtojnë në Kinë dhe Hong Kong

  • 16/09/2020 | 11:28

SHBA u bën thirrje qytetarëve të mos udhëtojnë në Kinë dhe Hong Kong

Të martën, SHBA lëshoi ​​një paralajmërim të ri këshillues të gjerë kundër udhëtimit në territorin e Kinës dhe Hong Kong, duke përmendur rrezikun e “ndalimit arbitrar” dhe “zbatimit arbitrar të ligjeve lokale”, transmeton Gazeta Metro.


Këshillimi ka të ngjarë të rrisë tensionet midis palëve që kanë arritur kulmin që nga vendosja e një ligji të ri të rreptë të sigurisë kombëtare në Hong Kong, që tashmë është përmbushur me një seri veprimesh ndëshkuese të SHBA.

Deklarata paralajmëroi qytetarët e SHBA.-së se Kina vendos “ndalime arbitrare dhe ndalime daljeje” për të detyruar bashkëpunimin me hetimet, për të bërë presion ndaj anëtarëve të familjes për t’u kthyer në Kinë nga jashtë, për të ndikuar në mosmarrëveshjet civile dhe “për të fituar leverdinë e negociatave mbi qeveritë e huaja”.

“Shtetasit amerikanë që udhëtojnë ose banojnë në Kinë ose Hong Kong, mund të ndalohen pa qasje në shërbimet konsullore të Sh.B.A ose informacion në lidhje me krimin e tyre të pretenduar. Qytetarët e SHBA mund t’i nënshtrohen marrjes në pyetje të zgjatur dhe paraburgimit të zgjatur pa një proces të rregullt ligjor,” tha këshilltari.

Në Hong Kong, Kina “ushtron në mënyrë të njëanshme dhe arbitrare pushtetin e policisë dhe të sigurisë”, tha këshilltari, duke shtuar se legjislacioni i ri gjithashtu mbulon shkeljet e kryera nga banorë ose organizata jo-Hong Kong, jashtë Hong Kongut, duke nënshtruar ndoshta qytetarë të SH.B.A.-së që kanë kritikuar publikisht Kinën ndaj një “rreziku të shtuar të arrestimit, ndalimit, dëbimit ose ndjekjes penale”.

Muajin e kaluar, administrata e Trump pezulloi ose përfundoi tre marrëveshje bilaterale me Hong Kong që mbulonin ekstradimin dhe përjashtimet nga taksat, duke përmendur shkeljen e Pekinit të premtimit për Hong Kong për të mbajtur autonominë e gjerë për 50 vjet pas kalimit të ish kolonisë britanike në vitin 1997 në sundimin kinez.

Kombet e tjera perëndimore gjithashtu kanë pezulluar traktatet e tyre të ekstradimit me Hong Kong pas miratimit të ligjit të sigurisë kombëtare./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë