Loading…

SHBA: Vdekja e liderit të Al Kaidës u konfirmua, s’ka nevojë për ADN

  • 02/08/2022 | 19:13

SHBA: Vdekja e liderit të Al Kaidës u konfirmua, s’ka nevojë për ADN

Udhëheqësi i Al Kaidës, Ayman al-Zawahiri, një nga organizatorët e sulmeve terroriste të 11 shtatorit, u vra në një sulm në Kabul.


Shtetet e Bashkuara nuk kanë konfirmim të ADN-së për vdekjen e liderit të Al Kaedës, Ayman al-Zawahiri në Kabul të dielën në mëngjes, por e kanë verifikuar identitetin e tij përmes “shumë” burimeve të tjera, ka thënë Shtëpia e Bardhë.

Al-Zawahiri, një nga organizatorët e sulmeve të 11 shtatorit, u vra në një sulm me dron amerikan në shtëpinë e tij në kryeqytetin afgan, ku ai ishte fshehur me familjen e tij.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha për CNN se nuk e kanë konfirmimin e ADN-së dhe nuk do ta marrin.

“Sinqerisht, bazuar në burime dhe metoda të shumta nga të cilat kemi mbledhur informacion, nuk na nevojitet. Kemi konfirmim vizual, por kemi konfirmim edhe përmes burimeve të tjera”, tha ai.

Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi vdekjen nga ballkoni i dhomës blu të Shtëpisë së Bardhë, duke thënë se “drejtësia është vënë në vend”.

“Ky lider terrorist nuk është më”, shtoi Biden, përpara se të shprehte shpresën se vrasja do të sjellë “një masë më shumë mbylljeje” për familjet e rreth 3.000 njerëzve që vdiqën në sulmet e 11 shtatorit 2001.

Udhëheqësi egjiptian i terrorizmit po qëndronte në ballkonin e një kasaforte të dielën në mëngjes, kur u vra nga dy raketa të lëshuara nga një dron.

Biden tha se asnjë nga anëtarët e familjes së 71-vjeçarit nuk u plagos dhe nuk pati viktima civile, raporton Sky News.

FBI kishte ofruar 25 milionë dollarë për informacionin që çon në kapjen ose dënimin e liderit të terrorit, vdekja e të cilit është goditja më e madhe për Al Kaeda që kur themeluesi i saj Osama bin Laden u vra nga forcat speciale amerikane në 2011.

Operacioni për të vrarë al-Zawahirin ishte shumë muaj në planifikim, sipas një zyrtari të lartë të administratës amerikane.

Biden u informua fillimisht në lidhje me një operacion të propozuar për të shuar liderin e Al Kaedës më 1 korrik të këtij viti.

Por ishte shumë më herët gjatë vitit kur inteligjenca sugjeroi se gruaja dhe fëmijët e tij ishin zhvendosur në Kabul. Ai dhe familja e tij deri në atë moment besohej se ishin fshehur në Pakistan.

Familja ishte vendosur në një kasafortë ku, thotë zyrtari amerikan, përfundimisht u pa edhe al-Zawahiri.

Ai u vëzhgua për disa muaj dhe modeli i tij i jetës u regjistrua. Ai nuk doli kurrë nga shtëpia, por kaloi kohë në një ballkon ku më në fund u vra.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë