Loading…

SHBA’ja i ka humbur mbi 500 milionë euro këtë vit Gjermanisë nga tregtia me Iranin

  • 12/08/2019 | 20:56

SHBA’ja i ka humbur mbi 500 milionë euro këtë vit Gjermanisë nga tregtia me Iranin

Dëme të rënda në tregtinë e Gjermanisë me Republikën Islamike të Iranit gjatë gjashtë muajve të parë të vitit 2019, duke shkaktuar rënie prej 48 %, ankohen gjermanët, transmeton Gazeta Metro.


Kjo rënie është tregues se kompanitë po tërhiqen nga tregtia me Teheranin për të i ikur telasheve me SHBA’të pas kthimit të sanksioneve nga Washington. SHBA’ja e klasifikon Iranin si sponsorin më të madh shtetëror në botë.

Shitjet në Iran kanë rënë 48 %, në 678 milion euro nga janari në korrik çdo vit, derisa importi nga Irani ka rënë për 43 %, në 110 milionë euro, sipas statistikave të Byrosë Federale të Statistikave njofton Reuters.

Shoqata tregtare BGA njoftuan se “Kompanitë gjermane detyrohen të zgjedhin mes tregjeve amerikane dhe iraniane, ku dihet se cili treg preferohet, fakti se ka rënie të madhe të tregtisë së me Iranin nuk është e habitshme, për fat të keq”./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë