Loading…

SHBA’të miratojnë anëtarësimin e plotfuqishëm të Maqedonisë së Veriut në NATO

  • 02/12/2019 | 15:08

SHBA’të miratojnë anëtarësimin e plotfuqishëm të Maqedonisë së Veriut në NATO

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), e quajtur edhe si Aleanca e Atlantikut të veriut, është një aleancë ushtarake ndërqeveritare mes vendeve të Amerikës së Veriut dhe Evropës, transmeton Gazeta Metro.E kjo aleaancë e cila përbëhet nga 29 vende, ka pranuar në gjirin e saj edhe shtetin e 30 që është Maqedonia e Veriut.

Maqedonia e Veriut ka nisur procesin e ratifikimit të protokollit per anëtarësim të vendit në NATO, kështu duke përfunduar me sukses që të jetë anëtare e plotfuqishme e Aleancës Veriatlantike.

Këtë e ka bërë të ditur sekretari amerikan Mike Pompeo, në llogarinë e tij në Twitter.

Përmes një postimi ai ka shprehur kënaqësinë që ta bëjë të ditur se SHBA’të kanë miratuar depozitimin e  ratifikimit të Protokollit për anëtarësim të vendit në NATO, duke i uruar mirseardhje shtetit maqedonas./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë