Loading…

Shefi i EULEX dhe Lajcak vizitojnë Multivodën: Japin shenja që Serbia nuk po e zbaton marrëveshjen IMB’së

  • 27/11/2020 | 20:46

Shefi i EULEX dhe Lajcak vizitojnë Multivodën: Japin shenja që Serbia nuk po e zbaton marrëveshjen IMB’së

Shefi i EULEX’it, Lars Gunnar Wiegemark nën shoqërinë e Përfaqësuesin Special të BE’së për Dialog, Miroslav Lajcak kanë vizituar sot pikën kufitare Multivodë, shkruan Gazeta Metro.


Nga aty ata kanë dhënë shenja se se Serbia s’po e respekton marrëveshjen e IMB’së.Lars Gunnar Wiegemark është ndarë i pakënaqur me vendin ku po qëndrojnë policia dhe dogana serbe.

“Ndryshe nga një pikë e ngjashme e përbashkët kalimi (ZTP) në Merdare, policia dhe doganat serbe janë ende ulur në kontejnerë të vjetër dhe të pajisur dobët”, ka shkruar ai në Twiter.

Kujtojmë, që Merdarja dhe Mutivoda janë ndër gjashtë pikat e kalimeve të përbashkëta, për të cilat Beogradi dhe Prishtina kanë rënë dakord të veprojnë sipas Protokollit Teknik IBM të arritur në 2012 në Bruksel./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë