Loading…

Shefja e BE-së, kërkon përmbushjen e kushteve për liberalizim të vizave

  • 09/11/2016 | 14:14

Shefja e BE-së, kërkon përmbushjen e kushteve për liberalizim të vizave

BE-ja nuk do t’i ndëshkojë kosovarët, por nëse duhet ndëshkuar dikë atëherë ata janë politikanët që nuk kanë ndërmarrë veprimet e duhura për plotësimin e kushteve. Kështu ka deklaruar shefja e Zyrës së BE-së në Prishtinë, Nataliya Apostolova, derisa shpalosi Raportin e Progresit për Kosovën. Ajo tregoi se sipas Raportit, Kosova ende nuk ka përmbushur kriterin e parë për viza që është ai për miratim në Kuvend të Marrëveshjes për Demarkacion me Malin e Zi.

“Kosova ka arritur progres të mirë në luftimin e korrupsionit dhe ka përmirësuar këtë luftë, që është parakusht për viza. Por kjo nuk do të thotë se do të futet menjëherë në zonën shengen”, tha Apostolova, derisa shpalosi Raportin e Progresit për Kosovën të Komisionit Europian, në një konferencë në Prishtinë.

“Tani Kosovës i mbetet që të plotësojë edhe kushtin e parë që është marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi”, pohoi tutje ajo, duke sqaruar se BE-ja dhe Raporti i saj nuk do t’i ndëshkojë qytetarët e Kosovës për këtë marrëveshje, por ata që duhet ndëshkuar janë politikanët që nuk po marrin veprimet e duhura.

“Nëse duam të ndëshkojmë dikë, atëherë janë ata politikanë që nuk kanë marrë veprimet e duhura për përmirësimin e këtyre kushteve”, tha Apostolova./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë