Loading…

Shenjat se ju mungojnë disa vitamina

  • 30/06/2020 | 11:10

Shenjat se ju mungojnë disa vitamina

Problemi i mungesës së disa vitaminave është shumë i dukshëm sidomos në fillim të stinës së pranverës.


Në mungesë të vitaminave të ndryshme, ne ndihemi më të dobët dhe jemi shumë më të prirur që të sëmuremi.

Më poshtë janë disa shenja që tregojnë se keni mungesë të një vitamini, ose të një vitamin tjetër.

Lëkurë e zbehur
Kjo tregon se keni mungesë të vitaminës B12.

Duhet të konsumoni më shumë mish dhe ushqimet e detit.

Flokë të thatë
Kjo tregon se keni mungesë të vitaminës B7.

Duhet të konsumoni më shumë mish, peshk, perime, fruta, këpurdha.

Sy të fryrë
Kjo tregon se keni mungesë të jodit.

Duhet të konsumoni më shumë ushqimet e detit, produktet e qumështit, dhe bukë.

Ngjyrë e zbehtë e buzëve
Kjo tregon se keni mungesë të hekurit.

Duhet të konsumoni më shumë mish të kuq dhe të mos konsumoni ushqime me shumë kalcium.

Gjakosje të mishrave të dhëmbëve
Kjo tregon mungesë të vitaminës C.

Duhet të konsumoni më shumë fruta tropikale dhe speca të kuq.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë