Loading…

Shërohen tre pacientë me koronavirus, ky është ilaçi që u përdor

  • 26/02/2020 | 23:30

Shërohen tre pacientë me koronavirus, ky është ilaçi që u përdor

Bota është në prag të një pandemie nga koronavirusi i ri. Italia është një nga vendet më të goditur nga sëmundja.

Gazeta ‘Corriere della Sera’ shkruan se tre pacientë janë kuruar nga sëmundja në Romë. Dy prej tyre ishin një çift kinez. Mjekët kanë përdorur një ilaç eksperimental të prodhuar në SHBA me autorizim të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Ilaçi quhet Remdesivir dhe është studiuar për të luftuar virusin e Ebolas. Gazeta shkruan se duket se ky antiviral funksionon edhe kundër koronavirusit.

Ilaçi po përdoret edhe tek pacientët në Lombardi. Nicola Petrosillo, drejtor i spitalit Spallenzani tha se është një terapi mjaft premtuese, pa efekte të forta anësore.

Ilaçi nuk është në farmaci pasi është në testim. Edhe drejtuesit e OBSH mendojnë se ky është ilaçi më efektiv kundër koronavirusit. Kompania që e ka prodhuar njohu një rritje të aksioneve pas këtij lajmi.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë