Loading…

Shevchenko emërohet këshilltar i presidentit ukrainas Zelensky

  • 27/09/2023 | 14:38

Shevchenko emërohet këshilltar i presidentit ukrainas Zelensky

Legjenda ukrainase, Andriy Shevchenko është emëruar këshilltar i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskyy.


Trajneri ukrainas ka qenë mjaft aktiv në dy vitet e fundit, duke marrë pjesë në protesta dhe duke e dënuar tentimin e pushtimit të Ukrainës nga ana e Rusisë.

E ish-futbollisti i Dinamo Kievit, Milanit e Chelseat është vlerësuar nga lideri i luftës, Zelensky me postin e këshilltarit të pavarur.

Në maj të vitit 2022, Shevchenko ishte emëruar ambasador i Ukrainës për platformën rindërtuese UNITED25, e cila kishte gjeneruar miliona euro me qëllim të rindërtimit të Ukrainës.

Sheva ka bërë veprime patriotike dhe ka kërkuar ndihmë për bashkëkombësit e tij në Ukrainë, duke bërë thirrje për ndalje të luftës dhe për paqe.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë