Loading…

Shfaqet mbi sipërfaqe të ujit kisha katërqind vjeçare

  • 26/12/2016 | 18:39

Shfaqet mbi sipërfaqe të ujit kisha katërqind vjeçare

Një kishë e vjetër katërqind vjeçare shfaqet mbi sipërfaqen e ujit në shtetin jugor meksikan të Chiapas, pas një thatësire e cila shkaktoi rënien e nivelit të ujit.

Ndërtesa është e lidhur me Friar Bartolome de las Casas, Peshkopi i parë i Chiapas. Besohet se ai mbërriti në Meksikë në 1540-ën me një grup murgjish, i cili shkoi për të ndërtuar kishën. Sipas një studimi të kryer nga historianët, kisha u ndërtua nga pushtuesit spanjollë.

Ndërtesa shpirtërore e cila ka dalë nga uji besohet që u ka shërbyer shumë qytetarëve meksikan gjatë asaj kohe kur është ndërtuar.

Në vitin 2002, nivelet e ujit kanë rënë vazhdimisht në mënyrë drastike, dhe kështu vizitorët e hasën këtë kishë të paparë më herët, transmeton gazetametro.net.

484455-1000-1452256959-60c2df7dabb6082e850f6a7067007442Rrënojat e kishës ishin të humbura në ujëra kur zona u përmbyt nga qeveria në vitin 1966, për të formuar rezervuarin Nezahualcóyotl. Ajo është shfaqur dy herë që kur diga është ndërtuar. /gazetametro.net
484855-1000-1452256959-4e138c746a5a45ec9dce817349709554-bc3841924c294a8bae2efc18752ea546-2

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë