Loading…

Shifra të tmerrshme: Çdo vit 300 milionë kafshë ngordhin në testime laboratorike

  • 24/04/2019 | 16:47

Shifra të tmerrshme: Çdo vit 300 milionë kafshë ngordhin në testime laboratorike

24 prilli është Dita Botërore e Mbrojtjes së Kafshëve, dhe pikërisht në këtë ditë është bërë e ditur se çdo vit ngordhin 300 milionë kafshë për eksperimente laboratorike, shkruan Gazeta Metro.


Më shumë se 150 vjet çdo ditë ndaj mijëra kafshëve kryhen eksperimente për qëllime mjekësore, kozmetike, ushtarake dhe industriale.

Këto kafshë që shfrytëzohen për eksperimente laboratorike, datojnë që nga shekulli i kaluar, dhe që nga ajo kohë është bërë thirrje shumë here për ndalimin e eksperimenteve të tilla, por pa asnjë rezultat.

Që nga ajo kohë shifrat janë shqetësuese, ndaj kafshëve që ngordhin. Dita botërore e mbrojtjes së kafshëve laboratorike shënohet që nga viti 1985./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë