Loading…

Shiriti i kapitenit nuk do ketë ngjyrë ylberi në Kupën e Botës: Kombëtaret me kërkesë në FIFA

  • 26/09/2022 | 21:30

Shiriti i kapitenit nuk do ketë ngjyrë ylberi në Kupën e Botës: Kombëtaret me kërkesë në FIFA

Uellsi, Holanda, Belgjika, Danimarka, Franca, Gjermania, Zvicra dhe Anglia. Këto tetë kombëtare kanë vendosur t’i kërkojnë FIFA-s që kapitenët e tyre të mbajnë një shirit ylberi në Kupën e Botës në Katar, e cila fillon pas dy muajsh.


Ndonëse nuk u vendosën në Katar, nismës iu bashkuan edhe Suedia dhe Norvegjia, të cilat do ta zbatojnë praktikën në ndeshjet e Ligës së Kombeve.

Është një mesazh politik duke pasur parasysh se ndeshja më e madhe e futbollit në botë do të zhvillohet në një vend ku njerëzit me orientim homoseksual, por edhe minoritetet e tjera, nuk i gëzojnë të gjitha të drejtat si njerëz nga bota perëndimore.

Ligjet islame ndalojnë rreptësisht marrëdhëniet homoseksuale dhe sanksionet, në varësi të vendit në cilin vend të Lindjes së Mesme ndodheni, mund të kenë edhe një pasojë fatale.

Së fundmi edhe Kroacia e ka konfirmuar një gjë të tillë.

Rekomandime
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë