Loading…

Shkatërrojnë në tokë dhe në qiell: Njihuni me 6 armët më vdekjeprurëse në botë

  • 18/06/2021 | 13:11

Shkatërrojnë në tokë dhe në qiell: Njihuni me 6 armët më vdekjeprurëse në botë

Armët e para të zjarrit u quajtën “muskets”. Me inteligjencën artificiale, armët u bënë më të sakta, më të rrezikshme, më vdekjeprurëse, shkruan Gazeta Metro.


Me inteligjencën artificiale, armët u bënë më të sakta, më të rrezikshme, më vdekjeprurëse. Kështu kaluam nga guri dhe shkopi i paformuar te kallashnikov, pistoleta dhe pushkët e panumërta, bomba, granata, mina etj.

Në varësi të tipologjisë që kanë, armët kategorizohen në armë të ftohta, zjarri, mekanike, kimike, biologjike, bërthamore dhe psikologjike.

Më poshtë Metro ju sjellë gjashtë nga armët më të fuqishme në botë:

1. Moab

Shpërthimi i Masave të Armëve të Brendshme GBU-43 / B (MOAB, i njohur zakonisht si “Nëna e të gjitha bombave”) është një bombë e cila konsiderohet si arma më e fuqishme jo-bërthamore në Amerikë.

2. Trident II D5 SLBM

Trident II D5 SLBM është  raketë balistike nëndetëse (SLBM), lëshohet nga nëndetëset e raketave balistike me bërthamë.

3. Raketa Agni

Raketa Agni bën pjesë te familja e raketave balistike me rreze mesatare dhe interkontinentale të zhvilluara në Indi. Raketat Agni janë armë bërthamore me rreze të gjatë.

4.Arma kimike – virusi Kimera

Virusi “kimera” përcaktohet nga Qendra Biologjike Veterinare si një mikroorganizëm i ri hibrid, i krijuar duke bashkuar acidin nukleik me dy ose më shumë mikroorganizma të ndryshëm. Kombinimi i dy viruseve patogjenë rrit vdekshmërinë e virusit të ri, prandaj ka pasur raste kur viruset kimerikë janë konsideruar si armë.

5. Nimitz Class Aircraft Carrier

Bëhet fjalë për transportues avionësh. Nimitz është transportuesi i parë i avionëve në kategorinë e tij dhe një nga anijet më të mëdha luftarake në botë. Nimitz është i vetmi aeroplanmbajtës në llojin e tij, që nuk mban emrin e plotë të personit nga i cili ka marrë emrin, por mban vetëm mbiemrin.

6. F-35 Rrufeja II

F-35 Lightning II është një aeroplan luftarak me motor 5G.  Ka për qëllim dominimin në hapësirën ajrore, luftën kundër caqeve në tokë dhe det./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë