Loading…

Shkenca bën mrekulli: I rikthen shikimin të moshuarit izraelit

  • 23/01/2021 | 22:16

Shkenca bën mrekulli: I rikthen shikimin të moshuarit izraelit

Një 78-vjeçar në Izrael kishte humbur shikimin 10 vjet më parë për shkak të një sëmundje në kornea. Por tashmë me teknologjinë modern në zhvillim të përditshëm ai mundet të shohë sërish.


Jamal Furani është personi i parë në botë që iu nënshtrua një trampianti të korneas, e cila iu vendos direkt në sy, pas një operacioni që zgjati për më shumë se 1 orë.

Tashmë i moshuari është në gjendje të njohë të afërmit dhe madje të lexojë.

Implanti, quhet KPro dhe është i përbërë nga një material nano-sintetik jo i degradueshëm që vendoset nën një membranë të hollë që mbulon sipërfaqen e qepallës dhe sklerën, e cila është zona e bardhë e syrit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë