Loading…

Shkencëtarët i bëjnë apel OBSH’së: Ndryshoni rekomandimet rreth COVID-19, ky virus përhapet nga ajri

  • 05/07/2020 | 20:37

Shkencëtarët i bëjnë apel OBSH’së: Ndryshoni rekomandimet rreth COVID-19, ky virus përhapet nga ajri

Mundësia që Covid-19 të përhapet përmes transmetimit në ajër, është duke u nënvlerësuar nga Organizata Botërore e Shëndetit, thanë një grup shkencëtarësh, transmeton Gazeta Metro.


Në një letër të hapur që do të botohet këtë javë, 239 shkencëtarë nga 32 vende bëjnë thirrje për njohje më të madhe të rolit të përhapjes së ajrit të Covid-19 dhe nevojën e qeverive për të zbatuar masa kontrolli.

Udhëzimi i OBSH-së deklaron se virusi transmetohet kryesisht midis njerëzve përmes pikave të frymëmarrjes dhe kontaktit. Transmetimi aerosol përfshin grimca shumë më të vogla që mund të qëndrojnë në ajër për periudha të gjata kohore dhe që mund të transmetohen te të tjerët në distanca më të mëdha se një metër.

Anëtarët e komitetit të OBSH-së për parandalimin e infeksionit kanë thënë se ndërsa transmetimi i aerosolit mund të luajë ndonjë rol, ka prova dërrmuese se rrugët kryesore të transmetimit janë përmes kontaktit të drejtpërdrejtë dhe pikave të frymëmarrjes të dëbuara gjatë kollitjes, teshtitjes.

Ata thanë se prezantimi i masave të reja për të mbrojtur kundër transmetimit të aerosolit ishte i paarritshëm dhe nuk ka gjasa të bëjë shumë ndryshime në përhapjen e infeksionit.

Letra që do të botohet në revistën Klinike Infektive të Sëmundjeve është nga Lidia Moraëska, e Universitetit të Teknologjisë së Queensland në Brisbane, dhe Donald Milton, nga Universiteti i Maryland, dhe është miratuar nga më shumë se 200 shkencëtarë, përfshirë disa që kanë qenë të përfshirë në hartimin e këshillave të OBSH-së.

Ata thonë se dëshmitë e reja, përfshirë nga mjediset siç janë impiantet e përpunimit të mishit ku ka pasur shpërthime, sugjerojnë që transmetimi në ajër mund të ishte më i rëndësishëm sesa OBSH ka pranuar.

OBSH thotë se disa procedura mjekësore, siç është intubacioni, dihet se rrisin rrezikun e transmetimit të aerosolit, por që jashtë këtij konteksti provat janë më pak të qarta. “Kjo është një fushë e kërkimit aktiv,” thotë OBSH.

Nëse transmetimi i ajrit u tregua se ishte një faktor kryesor, disa ekspertë kanë sugjeruar se mund të ishte e dobishme të vishni maska ​​në ambiente të mbyllura, edhe në ambientet ku distancimi shoqëror po zbatohet; që rregulloret më të forta mund të jenë të nevojshme për ventilimin dhe ajrin e kondicionuar për të minimizuar ajrin e ricikluar; dhe që madje mund të jetë e përshtatshme të instaloni dritat UV në disa ndërtesa për t’u mbrojtur nga grimcat potenciale infektive./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë