Loading…

Shkencëtarët kinezë në laboratorin e Wuhan kishin simptoma të koronavirusit, para rasteve të konfirmuara

  • 19/01/2021 | 16:02

Shkencëtarët kinezë në laboratorin e Wuhan kishin simptoma të koronavirusit, para rasteve të konfirmuara

Stafi në institutin kërkimor të virusit Ëuhan po përjetonin simptoma të koronavirusit javë para se rastet të raportoheshin nga Kina, ka pretenduar qeveria amerikane, transmeton Gazeta Metro.


Një dokument me fakte i lëshuar nga Departamenti i Shtetit i SHBA tha se disa shkencëtarë brenda Institutit të Virologjisë Wuhan (WIV) u sëmurën në fund të vitit 2019.

Kjo ishte disa javë para se Kina të konfirmonte se po trajtonte rastet e një koronavirusi të ri që më vonë do të bëhej i njohur si COVID-10. Dokumenti amerikan nuk dha prova por mbështet pretendimet e mëparshme se laboratori ishte burimi i pandemisë. Qeveria kineze ka hedhur poshtë vendosmërisht pretendimet e SHBA. Ku u shfaq virusi për herë të parë dhe si u transmetua tek njerëzit mbetet një mister.

Grumbulli fillestar ishte i lidhur me mbajtësit e stallave në një treg të lagësht në Ëuhan, por rastet e mëparshme nuk janë konfirmuar. Pretendimet nga administrata në largim e Trump janë më të fundit për të sfiduar Kinën mbi origjinën e virusit, vetëm disa ditë para se Presidenti i zgjedhur Joe Biden të marrë detyrën.

Departamenti i Shtetit i SHBA tha se shkencëtarët kinezë kryen studime mbi “koronavirusët me prejardhje nga kafshët në kushte që rrisin rrezikun për ekspozim aksidental dhe potencialisht të padashur”. Disa studiues në WIV u sëmurën më pas në vjeshtën veriore të vitit 2019, tha qeveria amerikane. Por detaje të tjera u dhanë.

Autoritetet kineze raportuan një shpërthim të koronavirusit javë më vonë në 31 dhjetor 2019, rreth tre javë para se Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) të konfirmonte transmetimin nga virusi tek njeriu, më 22 janar 2020. Një ekip ekspertësh të OBSH-së – përfshirë mikrobiologun Australian dhe ekspertin e sëmundjeve infektive Profesor Dominic Dwyer – ka mbërritur në Wuhan si pjesë e një hetimi global mbi origjinën pandemike./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë