Loading…

Shkencëtarët paralajmërojnë: Kjo është shenja se jeni prekur nga Omicron

  • 14/01/2022 | 22:18

Shkencëtarët paralajmërojnë: Kjo është shenja se jeni prekur nga Omicron

Një simptomë e panjohur e variantit “Omicron”, i konsideruar shumë ngjitës paralajmërojnë shkencëtarët amerikanë, duke theksuar se është një shenjë emergjente se pacienti ka nevojë për ndihmë mjekësore.


Në një kohë kur shumica e simptomave të mutacionit të Omicron janë të njohura për komunitetin mjekësor, Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka njoftuar se ka identifikuar një simptomë të re që nuk duhet të kalojë pa u vënë re.

Siç theksoi ai, pacienti që ndihet në një gjendje çorientimi duhet të kërkojë ndihmën e specialistëve.

Por kushdo që ka vështirësi në frymëmarrje, dhimbje gjoksi ose presion të vazhdueshëm, është i përgjumur ose është i zbehtë dhe lëkura, buzët ose thonjtë e tij bëhen “blu”, duhet ta vizitojë një mjek.

Në njoftimin e saj, Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve arriti në përfundimin se ndjenja e konfuzionit është tashmë gjithnjë e më e zakonshme tek ata që janë të infektuar me mutacionin “Omicron”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë