Loading…

Shkencëtarët pohojnë: Çiftet në marrëdhënie të hapura janë më të lumtur!

  • 13/09/2021 | 23:35

Shkencëtarët pohojnë: Çiftet në marrëdhënie të hapura janë më të lumtur!

Shkencëtarët nga Universiteti i Miçiganit analizuan marrëdhëniet e 2.100 aktorëve mbi 25-vjeç me rreth 1.500 nga ata njerëz në marrëdhënie monogame dhe rreth 600 në marrëdhënie jo-monogame.


Kur bëhet fjalë për sa shumë duan dhe sa të kënaqur janë, studiuesit nuk gjetën ndonjë ndryshim midis çifteve monogame dhe atyre në marrëdhënie të hapura.

Sidoqoftë, niveli i xhelozisë ishte më i ulët dhe besimi ishte më i lartë tek ata që ishin në marrëdhënie të hapura. Përveç kësaj, hulumtimet kanë gjetur se çiftet në marrëdhënie të hapura kanë një jetë dashurie më pasionante sesa çiftet monogame, por gjithashtu janë më pak të stresuar.

A ka kuptim që njerëzit në marrëdhënie të hapura janë më të lumtur? Sipas hulumtimit, ka disa arsye. Më e dukshmja: ata bëjnë dashuri më shpesh, dhe kjo është vërtetuar se kontribuon në lumturi.

Arsyeja e dytë është ajo që është më e rëndësishme, dhe ajo është që njerëzit në marrëdhënie të hapura shpesh komunikojnë më shumë.

Hulumtimi zbuloi se njerëzit në marrëdhënie të hapura ndjejnë më shumë dashuri dhe besim ndaj partnerit të tyre parësor sesa ndaj partnerit të tyre dytësor.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë