Loading…

Shkencëtarët zbulojnë diçka tronditëse nga planeti Tokë

  • 05/11/2020 | 16:41

Shkencëtarët zbulojnë diçka tronditëse nga planeti Tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar sinjale radio misterioze dhe të fuqishme me origjinë nga Rruga e Qumështit, transmeton Gazeta Metro.


Shpërthimet e shpejta të radios (FRB) janë një fenomen mëdyshës i zbuluar për herë të parë në 2007 – por vëzhgimet e mëparshme nuk i kanë identifikuar ato asnjëherë brenda galaktikës sonë.

Ata janë të shkurtër, por tepër të fuqishëm – duke lëshuar shumë më shumë energji në një milisekondë të vetme që dielli bën gjatë gjithë ditës.

Tre punime kërkimore të botuara në revistën Nature, bazuar në vëzhgimet e bëra në të gjithë botën – në Kanada, SH.B.A., Kinë dhe madje edhe nga hapësira – kanë zbuluar potencialisht burimin.

Kur astronomët trajnuan teleskopët në Tokë për të vëzhguar atë rajon të nesërmen, ata panë shpërthimin jashtëzakonisht të fuqishëm dhe të shpejtë të radios, të cilin ata e quajtën FRB 200428, pas datës.

Ajo që ata panë ishte befasuese. Ajo u përshkrua si “shpërthimi më i ndritshëm i radios i zbuluar ndonjëherë në galaktikën tonë” nga Dr Daniele Michilli, një astrofizikan në Universitetin McGill.

Profesori Masui, i cili drejton një nga projektet kërkimore në FRB, shtoi: “Kjo është hera e parë që kemi qenë në gjendje të lidhim një nga këto breshëri ekzotike të radios në një objekt të vetëm astrofizik”.

Sidoqoftë, edhe nëse teoria e astronomëve është e drejtë në FRB e ka origjinën nga një magnetar, ende nuk është e qartë se si yjet neutrone shumë të magnetizuar mund të prodhojnë shpërthime energjie dhe diapazon të emetimeve elektromagnetike në të njëjtën kohë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë