Loading…

Shkencëtari amerikan: Koronavirusi do jetë sezonal, do largohet në verë e do kthehet në dimër

  • 26/03/2020 | 20:39

Shkencëtari amerikan: Koronavirusi do jetë sezonal, do largohet në verë e do kthehet në dimër

Ekziston një shans i fortë që koronavirusi i ri të mund të kthehej në cikle sezonale, tha një shkencëtar amerikan uke nënvizuar nevojën urgjente për të gjetur një vaksinë dhe trajtime efektive, transmeton Gazeta Metro.


Anthony Fauci, i cili drejton kërkime mbi sëmundjet infektive në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë, tha për një konferencë se virusi po fillonte të merrte rrënjë në hemisferën jugore, ku dimri po shkon.

“Ajo që ne kemi filluar të shohim tani … në Afrikën Jugore dhe në vendet e hemisferës jugore, është se ne kemi raste që janë duke u shfaqur ndërsa ato hyjnë në sezonin e tyre të dimrit,” tha ai.

“Dhe nëse, në të vërtetë, ata kanë një shpërthim të konsiderueshëm, do të jetë e pashmangshme që ne të jemi të përgatitur që do të marrim një cikël për herë të dytë.

“Ai plotësisht thekson nevojën për të bërë atë që ne po bëjmë në zhvillimin e një vaksine, testimin e shpejtë dhe përpjekjen për ta përgatitur atë në mënyrë që të kemi një vaksinë të disponueshme për atë cikël tjetër”.

Aktualisht ka dy vaksina që do testohen,  dhe disa ilaçe të reja dhe të tjera duke përfshirë klorurinën antimalarale dhe hidroksilkolinën.

Komente të Fauci që sugjerojnë se virusi bëhet më evident në mot më të ftohtë sesa në kushte të nxehta dhe të lagështa, duke pasuar kështu një studim kinez të fundit – ende preliminar dhe në pritje të rishikimit nga kolegët – që arriti në të njëjtin përfundim.

Arsyet mendohen të përfshijnë që pikat e frymëmarrjes mbesin në ajr për më gjatë në mot të ftohtë dhe se moti i ftohtë dobëson imunitetin.

Një arsye tjetër e mundshme është që viruset shkatërrohen më shpejt në sipërfaqet më të nxehta, ndoshta sepse një shtresë mbrojtëse e yndyrës që i mbështjell ato thahet më shpejt./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë