Loading…

Shkencëtari i njohur kishte paralajmëruar: Këto janë 3 pjesë të trupit që do të zhduken së shpejti

  • 05/02/2019 | 21:12

Shkencëtari i njohur kishte paralajmëruar: Këto janë 3 pjesë të trupit që do të zhduken së shpejti

Në kapitullin e parë të librit The Descent of Man (Prejardhja e njeriut), shkencëtari i njohur Charles Darwin kishte identifikuar disa pjesë të trupit si të panevojshme, transmeton Gazeta Metro.


Madje, katalogu i Darwinit përfshinte disa pjesë të trupit, të cilat sipas tij, do të zhduken në të ardhmen.

Darwin i ka përshkruar gishtërinjtë e këmbës, brinjët e 13’të dhe dhëmbët e pjekurisë, si tri prej pjesëve të trupit të njeriut që janë të panevojshme.

Gishtërinjtë e këmbës

Shkencëtarërt kanë zbuluar se njerëzit më shumë ecin dhe e balancojnë ecjen me vijen e mesme të këmbës së tyre, mirëpo gradualisht janë transferuar duke e përqendruar balancimin më shumë në anën e gishtit të madh.

Sidoqoftë, studimet tregojnë se qendra e ekuilibrimit është ende duke u zhvendosur brenda, çka nënkupton se njerëzit më nuk mbështeten në gishtërinjtë e këmbës për ekuilibrim.

Brinji i 13’të

Shimpanzatë dhe gorillat, kanë një palë brinjë më tepër. Shumica prej njerëzve kanë 12, mirëpo 8% e të rriturve kanë edhe një palë më shumë.

Edhe këto, përshkruhen si të panevojshme, dhe që mund të zhduken në të ardhmen.

Dhëmbët e pjekurisë

Në kohët e hershme, njerëzit duhej të përtypnin bimë në mënyrë që të merrnin kalori të mjaftueshme për të mbijetuar, por sot vetëm 5% e popullsisë kanë dhëmbë të shëndetshëm, e të padobishëm.

Dhëmbët e pjekurisë konsiderohen si pjesa e trupit që do të zhduket, e që nënkupton edhe më pak fatura dentale./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë