Loading…

Shkon në 965 mijë numri i të papunëve në SHBA, përballja me pandeminë sfida tjetër

  • 14/01/2021 | 16:54

Shkon në 965 mijë numri i të papunëve në SHBA, përballja me pandeminë sfida tjetër

Numri i njerëzve që kërkojnë ndihmë për papunësinë u rrit javën e kaluar në 965,000, numri më i madh që nga fundi i gushtit, duke dëshmuar se virusi i ringjallur ka shkaktuar një rritje të largimeve nga puna, transmeton Gazeta Metro.


Shifrat më të fundit për pretendimet e papunësisë, të lëshuara nga Departamenti i Punës, mbeten në nivele që nuk janë parë kurrë deri para shfaqjes së pandemisë.

Para pandemisë, aplikimet javore numëroheshin zakonisht rreth 225,000. Pranverën e kaluar, pas hyrjes në fuqi të mbylljeve në të gjithë vendin, aplikimet për përfitime nga papunësia arritën në gati 7 milion – 10 herë më e larta se rekordi i mëparshëm. Pas rënies gjatë verës, pretendimet javore kanë mbetur mbi 700,000 që nga shtatori. Ritmi i lartë i pushimeve nga puna përkon me një ekonomi që është dobësuar pasi konsumatorët kanë shmangur udhëtimet, pazaret dhe ngrënien jashtë.

Disa shtete dhe qytete po i rezistojnë mbylljes, pjesërisht nga frika e pasojave ekonomike, por duke rritur rrezikun e infeksioneve të mëtejshme.

Përveç aplikimeve për herë të parë për ndihmë për papunësinë javën e kaluar, qeveria tha të enjten se 5.3 milion amerikanë po vazhdojnë të marrin përfitime shtetërore pa punë, nga 5.1 milion në javën e mëparshme./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë