Loading…

Shkrihen akujt, dalin në sipërfaqe tokat që ishin të fshehura qe 40 mijë vjet

  • 31/01/2019 | 10:31

Shkrihen akujt, dalin në sipërfaqe tokat që ishin të fshehura qe 40 mijë vjet

Në Artrikun kanadez janë shkrirë akullnajat aq shumë saqë kanë zbuluar tokat e fshuhura qe 40  vjet, ndoshta edhe më shumë, trasnmeton Gazeta Metro

Në një studim të publikuar në revistën “Nature Communacations”, thuhet se Arktiku, mund të jetë duke përjetuar shekullin më të ngrohtë në histori, të paktën në 115 mijë vitet e fundit. Akulli është i përqendruar më shumë sesa në Antarktikun Perëndimor dhe në gadishullin Antarktik të vënë së bashku.

Midis 1979 dhe 1990, Antarktida humbi një mesatare prej 40 gigatons (40 miliardë ton) të masës akullit në vit. Nga viti 2009 deri në vitin 2017, humbja ishte rreth 252 gigatonë në vit. Në dy dekadat e fundit, shpejtësia e shkrirjes është rritur ndjeshëm: në qoftë se në mes të viteve 1979 dhe 2001 mesatarisht 48 gigatonë akulli janë shkrirë në vit për çdo dekadë, nga 2001 në 2017 kjo vlerë u rrit me 280%.

Nëse ndryshimet klimatike vazhdojnë të rritin termometrin e oqeanit, humbja e akullit do të bëhet edhe më alarmuese në dekadat e ardhshme./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë